• НАЈДОБРИТЕ 25 УЧЕНИЦИ ОД ОПШТИНА АЕРОДРОМ НА НАСТАВА ВО ЛОНДОН

  27.10.2016 11:56:30

  Денеска, 27.10.2016 година, градоначалникот на Општина Аеродром, Ивица Коневски, заедно со амбасадорот на Велика Британија, неговата екселенција Чарлс Герет, и заменик-министерот за образование Спиро Ристевски, најавија продолжување на традицијата преку која Општина Аеродром ги испраќа најдобрите ученици на настава во Лондон.

 • „СРНИЧКИТЕ“ ПАЗАРУВАА ОВОШЈЕ И ЗЕЛЕНЧУК

  27.10.2016 09:32:44

  Децата од градинката „Срничка“ во рамки на темата „Родителите и децата пазаруваат умно!“ деновиве беа во посета на пазар и препознаваа различни групи храна, идентификуваа овошје и зеленчук како здрав оброк, ја класифицираа храната како здрава и помалку здрава и раскажуваа за семејните практики во исхраната.

 • УЧЕНИЦИ ОД ООУ „ЉУБЕН ЛАПЕ“ УЧЕСТВУВАА НА „ЏИФОНИ МАКЕДОНИЈА“

  27.10.2016 09:30:29

  Учениците од ООУ „Љубен Лапе“ неодамна учествуваа на „Меѓународен филмски фестивал Џифони Македонија“, кој по четврти пат се организира во Република Македонија и е широко прифатен низ цела Европа.

 • ПУШТЕНА ВО УПОТРЕБА ДЕТСКАТА ГРАДИНКА „ЛАВЧЕ“ ВО ГОРНО ЛИСИЧЕ

  26.10.2016 13:05:04

  Денеска, 26.10.2016 година, свечено беше пуштена во употреба новата детска градинка во Горно Лисиче „Лавче“, како заеднички проект на Општина Аеродром и на Министерството за труд и социјална политика.

 • „БРЕЈК А ЛЕГ“ СВЕТСКИ ВИЦЕШАМПИОН ВО ХИП-ХОП

  26.10.2016 10:26:28

  Танцовиот клуб „Брејк а Лег“, чие седиште се наоѓа во Општина Аеродром, е вицешампион на Светското првенство во хип-хоп што неодамна се одржа во Грац, Австрија, со учество на 3.600 танчери од 30 земји.

Актуелно

img
img img

Видео