• Општина Аеродром доделува по 3.500 денари за секое прваче

  20.06.2018 09:14:47

  Општина Аеродром за првпат оваа година доделува по 3.500 денари за секој првоодделенец. За оваа цел, општината има издвоено 2.800.000 денари од сопствениот Буџет.

 • Градоначалникот Марин ѝ додели пофалница на Матеева, најдобар професор по одделенска настава во Скопје

  01.06.2018 13:09:07

  Градоначалникот на Општина Аеродром, Златко Марин, денеска оствари средба со професорката по одделенска настава во ООУ„Лазо Ангеловски “, Марија Матеева, која е прогласена за најдобар просветен работник од основно образование на ниво на Град Скопје.

 • „Бубамарите“ го одбележаа денот на градинката и семејството

  15.05.2018 12:50:28

  Денеска детската градинка „Буба Мара“ со хепенинзи во сите објекти го одбележа својот патронат и денот на семејството. На детската улица „Тоше Проески“ со различни ритмички игри и песни учествуваа дечиња на возраст од 4 до 6-годишна возраст, вработени во градинката, како и многу родители.

 • Општина Аеродром домаќин на 5 држави учеснички во Еразмус+

  28.02.2018 12:40:50

  Општина Аеродром денеска беше домаќин на 19 учесници од 5 држави во рамки на реализација и спроведување на активности на проектот Еразмус+ под наслов „Да ја обоиме иднината“.

 • Почна изградба на нова детска градинка во Ново Лисиче

  11.12.2017 13:57:23

  Градоначалникот на Општина Аеродром, Златко Марин и министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска денеска во кругот на градинката „Буба Мара“ во Ново Лисиче со поставување камен-темелник официјално го означија почетокот на изградба на нова детска градинка со капацитет за згрижување 200 деца.

 • ПОКАНА за ПРОТИВПОЖАРЕН КВИЗ-НАТПРЕВАР

  30.10.2017 09:37:50

  Утре, 31.10.2017 година (вторник) со почеток во 18:00 часот во ООУ „Љубен Лапе“ во соработка со Општинскиот противпожарен сојуз „Аеродром“ ќе се реализира квиз-натпревар по противпожарна заштита за учениците од осумте основни училишта.

 • ДЕЧИЊАТА ОД „БАМБИ“ ВО ПОСЕТА НА ПАЗАР

  18.10.2017 09:42:38

  Дечињата од двете воспитни групи, на возраст од 4 до 5 години, од градинката „Срничка“, објект „Бамби“, вчера, 17.10.2017 година, беа во посета на пазарот, кој се наоѓа во непосредна близина на градинката и на тој начин го одбележаа Светскиот ден на храната.

 • „СРНИЧКИТЕ“ ДЕЛЕА ПОРАКИ ЗА ПРАВАТА НА ДЕЦАТА

  02.10.2017 11:42:00

  Дечињата од градинката „Срничка“, клон „Чекорче“, ја одбележуваат Светската недела на детето со многубројни активности посветени на детските права.

 • УЧЕНИЧКА ОД ОУ „ЛАЗО АНГЕЛОВСКИ“ ДРЖАВЕН ПРВАК ВО КАЈАК

  21.09.2017 10:51:03

  Мила Блажевска, ученичка во ООУ „Лазо Ангеловски“, неодамна на кејот на Вардар учествуваше на Државно пионерско првенство на Македонија во кајак слалом на диви води, на кое по втор пат стана државен првак и освои златен медал.

 • СОЛАРЕН СИСТЕМ ПОСТАВЕН ВО ОБЈЕКТОТ„БАМБИ“

  12.09.2017 12:47:06

  Детската градинка „Срничка“ доби грант со изработка на проектот „Енергијата вреди и затоа треба да се штеди“, кој го искористи за поставување соларен систем во објектот „Бамби“, што овозможува заштеда на енергијата за 65 проценти.

Актуелно

img
img img

Видео